Opóźniony pociąg a odszkodowanie — co warto wiedzieć?

Wiele osób, aby przemieszczać się z jednego miejsca na drugie, wybiera podróże pociągami. Zdarza się jednak, że opóźniony pociąg psuje plany podróżnika. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Czy jeśli spóźni się pociąg, możesz ubiegać się o odszkodowanie za poniesione straty? Jak to działa? Jak zgłosić roszczenie o odszkodowanie? Dziś opowiemy o najważniejszych kwestiach, które mamy nadzieję pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Odszkodowanie za opóźniony pociąg — kiedy przysługuje?

Wybrałeś podróż koleją, kupiłeś bilet na określoną trasę, jednak okazało się, że pociąg, którym miałeś jechać spóźnia się? Jeżeli doszło do takiej sytuacji, musisz wiedzieć, że należy Ci się odszkodowanie za opóźnienie podróży. Mówią o tym przepisy Rozporządzenia nr 1371/2007/WE, które dotyczy praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Bez względu na to, jaki jest powód opóźnienia, możesz ubiegać się o zwrot środków za zakupiony bilet. Żeby jednak otrzymać odszkodowanie za opóźniony pociąg — ten musi spóźnić się minimum 60 minut od planowanego przyjazdu. Pamiętaj także o tym, że odszkodowanie będzie należało Ci się tylko na wybranych połączeniach kolejowych. Rozporządzenie jasno określa, że są to pociągi dalekobieżne, do których należą:

  • Twoje Linie Kolejowe (TLK),
  • Intercity (IC),
  • Express Intercity (EIC),
  • Express Intercity Premium (EIP),
  • InterRegio (IR),
  • połączenie międzynarodowe między państwami, które są członkami Unii Europejskiej.

Zanim zatem złożysz wniosek, w którym będziesz ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony pociąg, sprawdź najpierw, czy Twoje połączenie kolejowe znajduje się na powyższej liście. 

Dla przykładu — podróżujący koleją mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli na trasie doszło do awarii taboru, a przewoźnik był w stanie wcześniej zapobiec takiej sytuacji, w tym także opóźnieniu pociągu.

Zastanawiasz się, jaka rekompensata należy Ci się za opóźnienie? Tak naprawdę uzależniona jest od tego, na czym zależy podróżującemu.